Logo

Historia

Historia bibliotek na terenie Miasta i Gminy Stoczek Łukowski sięga lat powojennych. Od 1949 r. istniała Biblioteka Gminna w Kobiałkach, była to biblioteka gminy Prawda w powiecie łukowskim. Stwierdzić to można na podstawie  „Księgi Inwentarzowej”, w której na pierwszej stronie jest napis: „Województwo Lubelskie, Powiat Łukowski, Biblioteka Gminna w Kobiałkach” . Pierwszy wpis do inwentarza pochodzi z 1949 r. Na końcu cz. 1 (od nr 1 do nr 4000) „Księgi Inwentarzowej” znajduje się okrągła pieczątka: „Prezydium Gminnej Rady Narodowej. Gmina Prawda. Powiat Łuków”.

 

 Od stycznia 1976 r. zaczął działać Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury powołany Uchwałą Rady Narodowej Miasta i Gminy w grudniu 1975 r. Naczelnym zadaniem była integracja i inspirowanie działalności kulturalnej na terenie miasta i gminy. Podstawą działalności stała się współpraca ze szkołami, z zakładami pracy i organizacjami społecznymi. W skład Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wchodziły:

- Miejsko-Gminna Biblioteka  Publiczna w Stoczku Łukowskim, z czterema filiami bibliotecznymi w: Jedlance, Kobiałkach Starych, Prawdzie Starej, Toczyskach, które oprócz gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, prowadziły działalność kulturalno – oświatową. Organizowane były: lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne z dziećmi, konkursy, spotkania autorskie a  przy dużych imprezach pracownicy bibliotek brali udział w ich przygotowaniu i organizowaniu. 

- Świetlica miejska, była miejscem gdzie można było mile spędzić czas, wypić herbatę, obejrzeć program telewizyjny lub film.

- Kino Echo zajmowało się wyświetlaniem filmów, popularyzacją wiedzy o filmie poprzez Dyskusyjny Klub Filmowy, w którym uczestniczyła głównie młodzież licealna, organizowano seminaria filmowe, spotkania z aktorami i reżyserami, prelekcje i odczyty wygłaszane przez miejscowych nauczycieli. Kino swą działalność prowadziło do 1993 roku.

- Izba pamięci narodowej, gromadzi i przechowuje pamiątki z przeszłości. Obecnie znajduje się w Zespole Oświatowym w Stoczku Łukowskim.

- Świetlice i kluby wiejskie, które organizowały spotkania z pracownikami Ośrodków Doradztwa Rolniczego, prowadziły punkt sprzedaży RSW Prasa Książka Ruch.

W 1996 r. Uchwałą Rady Miasta i Gminy Stoczek Łukowski powołano Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury  i Wypoczynku, który powstał w wyniku połączenia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Został zmieniony statut. W nowym statucie nie ma zapisu o filiach bibliotecznych. Pracownicy filii nie dostali nowych angaży, (okres wypowiedzenia skończył się 30 czerwca 1996 r.). Księgozbiory  zostały przekazane do szkół podstawowych.

 

W wyniku rozdzielenia miasta i gminy Stoczek Łukowski na dwie odrębne gminy: miasto Stoczek Łukowski i gminę Stoczek Łukowski z siedzibą władz w mieście Stoczek Łukowski (na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r.  Rozporządzenie Rady Ministrów weszło w życie z dniem 1 stycznia 1998 r.) jedyna instytucja kultury działająca do tej pory na tym terenie pozostała w strukturach Miasta Stoczek Łukowski. Gmina Stoczek Łukowski natomiast przez kolejne lata nie posiadała ani ośrodka kultury, ani gminnej biblioteki.

 

Dopiero w 2001 r. - Uchwałą Rady Gminy Stoczek Łukowski nr XXIV 169/2001 w Sprawie utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej z dnia 30 kwietnia 2001 r. została powołana instytucja kultury Gminy Stoczek Łukowski - Gminna Biblioteka Publiczna z siedzibą w Starych Kobiałkach.

                                                             infor. Agnieszka Soszka

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.