Logo

Ogólnopolskie akcje czytelnicze

 
Biblioteka uczestniczy w  ogólnopolskich akcjach czytelniczych:

 

Tydzień Bibliotek - ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego. Organizowana jest corocznie od 2003 r. w dniach 8-15 maja. Każdego roku akcja jest organizowana pod innym hasłem. Akcji towarzyszą konkursy: Konkurs na plakat promujący program Tydzień Bibliotek 2020 oraz  konkurs na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek. 


Noc Bibliotek - ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać. Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły i czekają na czytelników z mnóstwem atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Akcja jest organizowana od 2015 roku. Co roku wyznaczany jest konkretny termin, hasło, tworzone inspirujące materiały dla bibliotek oraz interaktywna mapa bibliotek biorących udział w akcji.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom -  to największe doroczne święto w ramach, trwającej nieprzerwanie od 2001 roku, kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Co roku na początku czerwca w bibliotekach i innych instytucjach zaproszeni goście czytają dzieciom literaturę dziecięcą. Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego zdrowego i wszechstronnego rozwoju. Organizatorem akcji jest Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" 

Narodowe Czytanie - akcja społeczna organizowana przez Prezydenta RP propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Zapoczątkowana w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza

Mała Książka – Wielki Człowiek – akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzymuje w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Kampania społeczna zorganizowana przez Instytut Książki przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek (BOOKCROSSING POLSKA). Bookcrossing to idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. To niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka – bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale bookcrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke) – za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez „Gazetę Wyborczą. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona pod wpływem sugestii nauczycieli.

Odjazdowy Bibliotekarz to ogólnopolska, której celem jest promowanie czytelnictwa i bibliotek. To rajd rowerowy dla bibliotekarzy i miłośników książek, organizowany w Dniu Bibliotekarza8 maja lub w innych terminach podczas trwania Tygodnia Bibliotek. Akcję zainicjowała łódzka bibliotekarka Paulina Milewska. Aktualnie koordynatorem rajdu są Fundacja Normalne Miasto FenomenOrganizatorami akcji są biblioteki różnych typów współpracujące z organizacjami non-profit, lokalnymi władzami i wolontariuszami. Trasy rajdów biegną zwykle "szlakiem bibliotecznym" – uczestnicy mijają są po drodze bibliotekiantykwariatyksięgarnie i inne instytucje czy miejsca związane ze słowem pisanym. Odjazdowemu Bibliotekarzowi może towarzyszyć bookcrossing, a także inne wydarzenia (np. losowanie nagród, znakowanie rowerów, piknik, ognisko). Akcja ma charakter otwarty. Odjazdowy Bibliotekarz ma swoje logo, a tradycją stała się jazda w pomarańczowych koszulkach. Odjazdowego Bibliotekarza organizują biblioteki z miast, miasteczek i wsi w każdym województwie. Odbyły się też edycje międzynarodowe edycje pod nazwą Bicycool Library. Na rowery wsiedli bibliotekarze i czytelnicy m.in. w Rumunii, Wielkiej Brytanii, USA i Nepalu. To akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżają przez miasto lub okolicę, przyjemnie i aktywnie spędzając czas w gronie osób o podobnych pasjach.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - ogólnopolska akcja obchodzona 29 września, ogłoszona19 lat temu (w 2001 r.) przez Polską Izbę Książki. Święto ma na celu promocję książki i głośnego czytania. Dziś jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

 

POZOSTAŁE AKCJE

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Zwykle przypada na ostatni tydzień września. Z tej okazji przez cały tydzień będzie można zapoznać się z lekturami, które były objęte cenzurą, a dziś nikogo już nie szokują.

 

 

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2029
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.