Logo

News

News zdjęcie id 152

DZIĘKOWALIŚMY ZA TEGOROCZNE PLONY

31.08.2016

Uwaga uwaga ważny komunikat! Podajemy przepis na udane uroczystości dożynkowe. Przepis sprawdzony został 28 sierpnia podczas dożynek w Kisielsku w gminie Stoczek Łukowski i choć być może ktoś stwierdzi, że to chwalenie się jest trochę na wyrost, to prosimy drogich sceptyków: pozwólcie nam uczestnikom imprezy cieszyć się z udanego przedsięwzięcia, nie jesteśmy przecież w tym stwierdzeniu gołosłowni. O jego powodzeniu przesądziły następujące składniki:

Pierwszy składnik przepisu to: niesamowicie zorganizowani i pomysłowi mieszkańcy Kisielska i Woli Kisielskiej. Wystrój obejść wsi zachwycał pomysłowością i urokiem. Najciekawsza dekoracja Pana Wojciecha Chudka została nagrodzona podczas imprezy, pozostałe dekoracje na pewno zostaną uwiecznione na specjalnej wystawie.

Drugim składnikiem udanego przepisu była niewątpliwie wspaniale przygotowana dekoracja wokół szkoły i sceny. Tu na szczególne uznanie zasługują nauczyciele pracownicy, mieszkańcy wsi, rodzice i uczniowie Zespołu Szkół Kisielsku na czele z Panią Dyrektor Urszulą Sałasińską.

Aby tradycji stało się zadość dożynki muszą mieć gospodarzy czyli starostów. W tym roku starostami dożynek byli Państwo Monika i Jarosław Chruślińscy ze wsi Celej, którzy przez swoją działalność rolniczą jak mało kto zasługiwali na tą zaszczytną rolę.

Czym były by uroczystości dożynkowe bez podziękowania Bogu na tegoroczne plony. Mszę świętą odprawioną na placu szkolnym w Kisielsku celebrował proboszcz parafii Stoczek Łukowski Stanisław Bieńko a oprawę muzyczną i prawdziwą ucztę dla ucha zapewnił chór parafialny kierowany przez organistkę, Panią Marię Ośko. Momentem niezwykle ważnym podczas mszy świętej była uroczysta procesja z darami oraz z tradycyjnymi wieńcami dożynkowymi, które zasługują na ogromne uznanie i na pewno na dłuższe wspomnienie. Wieńce dożynkowe przygotowali mieszkańcy wsi: Toczyska, Kienkówka, Szyszki, Kisielsk, Wola Kisielska, Celej, Mizary, Wólka Poznańska, Wólka Różańska, Jamielne, Rosy, Łosiniec. Nie zabrakło także wieńców z Zespołu Oświatowego w Starej Róży i Starych Kobiałek, Akcji Katolickiej działającej przy stoczkowskiej parafii a także miasta Stoczek Łukowski.

Doskonały przepis na dożynki to także zachowywanie i prezentowanie tradycji, do których należą m.in. wspomniane wyżej wieńce dożynkowe ale także tradycyjne obrzędy. Po mszy świętej przy dźwiękach pieśni „Wyjdźże wyjdźże panie gospodarzu…” starostowie tradycyjnie przekazali chleb dożynkowy gospodarzowi gminy Wójtowi Markowi Czubowi. Pan Wójt na znak szacunku do ciężkiej pracy rolników oraz jej owoców ucałował dożynkowy bochen a następnie zaprosił wszystkich uczestników dożynek do dzielenie się nim wspólnie.

Po tradycyjnych obrzędach przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie wystąpiły jak zwykle wspaniałe dzieciaki z zespołu Ojra. Mali artyści zatańczyli kujawiaka oraz wiązankę tańców lubelskich oraz zaśpiewały kilka znanych piosenek ludowych. Na scenie wystąpił także niezastąpiony i żywiołowy solista i uczestnik festiwali piosenki dziecięcej Igor Pazura. Dziecięcy Zespół Ludowy „Ojra” oraz Igor to już właściwie weterani gminnych uroczystości a po ich występie nastąpiła seria debiutów. Na scenę wkroczyły panie z ludowego zespołu śpiewaczego. Zespół śpiewaczy dla osób dorosłych jest bardzo świeżym przedsięwzięciem. Panie ćwiczą od maja 2016 roku i mając na swoim koncie już kilka występów, śpiew na tak dużej scenie dożynkowej potraktowały jak swoistą premierę. Lekka trema, która towarzyszyła paniom wchodzącym na scenę szybko gdzieś zniknęła, gdyż zespół został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność gromkimi brawami i wyraźnym żądaniem bisu. Po występie słychać było słowa uznania a co najważniejsze obietnice niektórych widzów dołączenia do zespołu. Kolejnym debiutem na dożynkowej scenie był występ Dziecięcej Grupy Instrumentalno-Wokalnej. Instrumentaliści (gitarzyści) i wokaliści wykonywali utwory współczesne rozrywkowe. Występ grupy działającej zaledwie od czerwca 2016 był nie lada wyzwaniem ale zdolni uczniowie stanęli na wysokości zadania. Zarówno dziecięcy i dorosły zespół ludowy, soliści jak i grupa wokalno - instrumentalna działają na co dzień przy Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach. To niezwykle ważne i satysfakcjonujące, że w naszym najbliższym otoczeniu jest tyle zdolnych i chętnych do działania ludzi.

Jak by mało było debiutów na dożynkowej scenie w Kisielsku na scenie wystąpił także zespół Fliper. Fliper porwał do tańca pierwsze pary i z minuty na minutę dożynkowy „parkiet” zapełniał się coraz bardziej. Uczestników imprezy bawił także zespół St-rych i oczywiście gwiazda wieczoru – zespół Mejk ze swoją niezwykle sympatyczną i żywiołową wokalistką Elwirą Brodzik. Zabawę do późnych godzin nocnych zapewnił zespół Plus, i z tego co było słychać uczestnicy zabawy niechętnie pozwolili zespołowi zakończyć koncert.

Między występami zespołów odbyło się także rozstrzygnięcie konkursów: wspomniany wyżej konkurs na najładniejszą dekorację obejścia oraz konkurs na najlepszą potrawę. Konkurs kulinarny za pieczeń w sosie kurkowym wygrała Pani Zofia Rosa z miejscowości Rosy.

Nie można na pewno pominąć w naszym dożynkowym przepisie wszystkich wydarzeń i atrakcji, które miały miejsce wokół sceny: dmuchańce dla dzieci, stragany, pokazy rycerskie, malowanie buziek, stoiska sołeckie Woli Kisielskiej, Mizar, Toczysk, Ros oraz stoisko z loterią fantową Akcji Katolickiej.

Cóż to by była za potrawa gdyby jej odpowiednio nie doprawić. W tym miejscu najznakomitszą przyprawą okazała się dobra atmosfera, którą tworzyli wszyscy świętujący to wspaniałe wydarzenie.

Trochę długa ta relacja ale wierzcie mi, nic tu nie jest zbędne i niczego nie można było pominąć, jednym słowem – bardzo udana impreza. Gratulacje i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do takiego przebiegu Gminno – Parafialnych Uroczystości Dożynkowych w Kisielsku w 2016 roku. W szczególności dziękujemy:

  • starostom p. Monice i Jarosławowi Chruślińskim
  • delegacjom z wieńcami i darami,
  • oprawie liturgicznej oraz chórowi z organistką p. Marią na czele
  • radnym – Tadeuszowi Krukowi oraz Andrzejowi Rosie
  • strażakom z OSP Jamielne i szyszki za pomoc w zabezpieczeniu terenu
  • panom Jarosławowi Redosowi, Krzysztofowi Bałaszkiewiczowi, Sławomirowi Kłosowi  oraz panu Czerniawskiemu za przygotowanie zaprzęgów konnych
  • p. Januszowi Mikuskowi – właścicielowi piekarni za przygotowanie chleba
  • sąsiadom szkoły, którzy udostępnili prywatny teren na parkingi
  • wszystkim mieszkańcom wsi, którzy włączyli się w organizację festynu, a zwłaszcza tym, którzy przygotowali stoiska sołeckie oraz podjęli trud udekorowania swoich posesji na dzisiejsze święto
  • artystom, którzy wystąpią dzisiaj na scenie
  • pracownikom szkoły i biblioteki

Działanie dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii     w Polsce oraz Lokalną Organizację Grantową "Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Lokalnej” w Stoczku Łukowskim

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.