Logo

News

News zdjęcie id 230

FESTYN W KIENKÓWCE 2017

10.07.2017

Brzmi pieśń nieprzerwanie po naszych niwach i gajach, płynie z wodą i z wiatrem odbija się o ściany naszych karczem dworów i chat a tam gdzie powstała najsilniej za serce chwyta – Oskar Kolberg „Pieśni Ludu Polskiego”.

To prawda, że nikt tak nie zrozumie muzyki ludowej jak ten, który wśród niej wzrastał i śpiewał lub słuchał tej pieśni, która rozbrzmiewała na wsi nie tylko przy najróżniejszych uroczystościach ale także podczas wykonywania zwykłych domowych czynności. Prawdą jest też, że w dzisiejszych czasach niezwykle rzadko słyszy się by ktoś śpiewał przy pracy a i na uroczystościach np. weselnych gdzie jeszcze niedawno ludowy śpiew był jednym z najważniejszych elementów, teraz jest rzadkością. Na szczęście są ludzie, którzy przypominają nam te pieśni, obrzędy i zwyczaje, które bądź co bądź są częścią naszej tożsamości.

Zespoły, które dzielnie i z nieskrywaną radością realizują tą misję mogliśmy zobaczyć 9 lipca podczas festynu wakacyjnego w Kienkówce.W ramach I Przeglądu Piosenki Weselnej i Biesiadnej, na scenie wystąpił: zespół Świderzanki ze ŚwiderekZespół Niezapominajki z Dminina, zespół Jagódki ze Żdżar oraz nasz miejscowy zespół Kobierzec. Żywiołowe, pełne pasji i widocznego zamiłowania do muzyki ludowej występy przeplatane były akcentami weselnymi. Był konkurs wiedzy na temat największych przebojów weselnych, prezentacja przyśpiewek oraz spotykana czasem na weselach humorystyczna inscenizacja przyjazdu tzw. Ciotek z Ameryki. Fantastyczna atmosfera podczas przeglądu oraz bardzo pozytywne i ciepłe opinie uczestników i publiczności utwierdziły nas w przekonaniu, że warto realizować takie spotkania a muzyka ludowa jest wciąż ceniona i pożądana.

Przegląd muzyki ludowej nie był jedynym elementem wakacyjnego festynu. Ci, którzy nie do końca czuli się pasjonatami tzw. ludowizny, też znaleźli coś dla siebie: dzieci jak zwykle korzystały ze zjeżdżalni, przejażdżki kucykami zarówno tymi prawdziwymi jak i mechanicznymi oraz wraz z rodzicami korzystały ze straganowej oferty, dorośli pragnący schronić się przed bystrym słońcem i ochłodzić zimnym napojem ulokowali się bliżej baru piwnego.

Jeśli chodzi o nieco inne niż ludowe muzyczne doznania, po zakończeniu ludowej części festynu na scenę wkroczył zespół Fliper, który bawił publiczność współczesnym repertuarem. Festyn zakończył się zabawą taneczną przy dźwiękach zespołu For you.

Organizatorami festynu byli: Wójt Gminy Stoczek Łukowski Marek Czub, Rada Gminy Stoczek Łukowski, Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach oraz rada sołecka na czele z sołtysem wsi Kienkówka panią Ewą Basek. Nad bezpiecznym przebiegiem festynu tak jak przy okazji innych imprez na terenie gminy czuwali niezawodni strażacy.

                                                                                                                         GBP Stare Kobiałki

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

kwiecień 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.