News
OBCHODY 100. ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI W STOCZKU ŁUKOWSKIM
14.11.2018
11 listopada - dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To data - symbol odrodzenia się państwa polskiego w 1918 roku, po 123 latach niewoli.
100. rocznica tego szczególnego wydarzenia była celebrowana w sposób szczególny w naszej małej Ojczyźnie. Uroczystości rozpoczęliśmy wystrzałem z armaty na skwerze miejskim w Stoczku Łukowskim. Następnie barwny, biało-czerwony korowód udał się do kościoła parafialnego, gdzie wspólnie modliliśmy się w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy oddali za Nią życie.
W uroczystości patriotyczno – religijnej uczestniczyli ksiądz proboszcz Stanisław Bieńko oraz ksiądz prałat Józef Huszaluk oraz ksiądz Tomasz Sałasiński, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, organizacji, bibliotek, placówek oświatowych z terenu miasta i gminy, a także drużyny zuchowe i harcerskie ze Starych Kobiałek i Stoczka łukowskiego. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta OSP w Stoczku Łukowskim.
Tradycyjnie już, przed Mszą św. mogliśmy wysłuchać montażu poetycko – muzycznego poświęconego burzliwym dziejom naszej Ojczyzny. W tym roku nad oprawą czuwała Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Kisielsku.
Wyrazem hołdu 100-letniej Niepodległej a także świadomości patriotycznej rodzimego młodego pokolenia były m.in. wiersze napisane przez dzieci i młodzież podczas XIII Miejsko-Gminnych Warsztatów Literackich w Kisielsku, w których autorzy mówią o Ojczyźnie własnymi słowami, własnym sercem i wyobraźnią. Oto jeden z nich:
* * *
Wśród wielu pytań
Szukam niepodległości.
Czym jest?
Ciepłą miłością?
Wspomnieniami wędrującymi z pokolenia na pokolenie?
Poczuciem własnej tożsamości?
Melodią ojczystego języka?
Dumą z godła i hymnu?
Przelaną krwią?
Milionem strat?
Czy darem otrzymanym od Boga?
Oddaję cześć Ojczyźnie,
Sile życia i wiary!
Igor Pazura
kl. VIII SP w Stoczku Łukowskim
Msz św. miała również wyjątkową oprawę. Za patriotyczną homilię ksiądz Jacek Rosa został nagrodzony ogromnymi brawami uznania.
Na zakończenie Mszy św. wszyscy zebrani pod przewodnictwem ks. proboszcza Stanisława Bieńko odśpiewali hymn Polski.
Po Eucharystii w intencji Ojczyzny wszyscy zebrani udali się pod pomnik Ignacego Braulińskiego, gdzie oddano hołd tym, którzy walczyli o niepodległość Polski. Głos zabrał także wójt Gminy Stoczek Łukowski p. Marek Czub, który odniósł się do wydarzeń sprzed 100-lat, cytując m.in. Józefa Piłsudskiego. Pan wójt podziękował mieszkańcom za udział w uroczystościach i zaprosił na uroczystości popołudniowe. Delegacje w asyście harcerzy i zuchów, złożyły także kwiaty pod krzyżem Polskiej Organizacji Wojskowej, który przypomina działalność konspiracyjną jej członków w Stoczku Łukowskim i okolicznych gminach w czasie I wojny światowej.
Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej w Starych Kobiałkach, gdzie został zaplanowany koncert patriotyczny. I tym razem mieszkańcy miasta i gminy nie zawiedli, uczestnicząc chętnie w wydarzeniu. Takiej frekwencji organizatorzy się nie spodziewali; wszystkie fotele, dodatkowe krzesła, każdy schodek i korytarze były zapełnione gośćmi. A koncert przygotowany przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach, w wykonaniu dzieci i młodzieży wywołał uśmiech, wzruszenie i dumę.
„Wolność kocham i rozumiem” – to hasło przewodnie, jakie towarzyszyło młodym ludziom występującym na scenie. Wolność owa prezentowana była w tańcu, śpiewie, recytacji oraz innych formach artystycznego wyrazu.
Po koncercie zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczone nagrody. Na scenie pojawiło się 48 finalistów wybranych spośród 311 zgłoszonych, którzy wspólnie wykonali finałową piosenkę „Wolność kocham i rozumiem”.
W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za aktywny udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i życzymy satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i zjednoczenia w osiąganiu wspólnych celów na poziomie całego kraju i lokalnych wspólnot.
NIECH ŻYJE WOLNA, SUWERENNA, NIEPODLEGŁA POLSKA!