Logo

News

News zdjęcie id 458

KONFERENCJA "DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI - HISTORIA WALKI O NIEPODLEGŁOŚĆ W GMINIE STOCZEK ŁUKOWSKI"

29.11.2019

W dniu 22 listopada odbyła się w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach konferencja "Drogi do niepodległości - Historia walki o niepodległość w Gminie Stoczek Łukowski". Podsumowywała ona obchody Święta Niepodległości, jak i działania w ramach operacji promocyjnej „Drogi do niepodległości – Historia walki i niepodległości w Gminie Stoczek Łukowski”, współfinansowanej w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w zakresie: „Promowanie obszaru LGD z wykorzystywaniem potencjału turystycznego i kulturowego”z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i placówek oświatowych z terenu Miasta Stoczek Łukowski i Gminy Stoczek Łukowski, młodzież szkolna oraz przedstawiciele lokalnej społeczności i organizacji społecznych, w szczególności towarzystw regionalnych z terenu Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”.

Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z wydarzeniami dotyczącymi walki o niepodległość Rzeczpospolitej rozgrywającymi się na terenie Gminy Stoczek Łukowski, a także z sylwetkami mieszkańców i osób związanych z gminą, a zaangażowanych w działalność niepodległościową. Pani Hanna Stosio prezes Towarzystwa Przyjaciół Stoczka przypomniała wszystkie wydarzenie z terenu miasta i gminy Stoczek od Powstania Listopadowego, ze słynną Bitwą pod Stoczkiem, przez Powstanie Styczniowe, działalność księdza Brzóski i zaangażowanie mieszkańców miasta i gminy w opór przeciw zaborcy, po pracę u podstaw i zaangażowanie lokalnych nauczycieli w obronę polskości, a wreszcie - po listopad 1918 i wydarzenia związane z rozbrajaniem Niemców oraz późniejszą walkę o granice II Rzeczpospolitej  a także zapomnianych lokalnych bohaterów zaangażowanych w ta walkę. Pani Ewa Ziemińska przedstawiła sylwetkę Wiktora Kaczora, dla którego niepodległa Rzeczpospolita była najważniejsza, stad jego zaangażowanie w walkę obronną 1939 r., działalność konspiracyjną i wywiadowczą w ramach Armii Krajowej, co doprowadziło do jego tragicznej śmierci.  Siostra Hiacynta Augustynowicz ze Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus przybliżyła nam działalność Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka na rzecz niepodległej Polski - biskupa diecezji łuckiej urodzonego w Stoczku Łukowski, który angażował się w obronę Kościoła Katolickiego podczas zaborów, pracował na rzecz rozwoju II Rzeczpospolitej, a następnie bronił mieszkańców swojej diecezji przed depresjami władz komunistycznych, które przełączyły wschodnie tereny II Rzeczpospolitej do ZSRR. Działalność ta doprowadziła do aresztowania i oskarżania Biskupa Szelążka o szpiegostwo, a następnie deportowania z diecezji łuckiej w granice Polski.

Wystąpienia prelegentów przeplatane były inscenizacjami i koncertami. Konferencje rozpoczęła plenerowa inscenizacja historyczna – pokaz artyleryjski z okresu powstania listopadowego. Lokalny zespół śpiewaczy „Kobierzec” wykonał koncert pieśni patriotycznych, a młodzież z grupy instrumentalno-wokalnej działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach przygotowała inscenizację słowno – muzyczną nawiązująca do tematyki konferencji.

Na zakończenie konferencji Pani Sylwia Romańska-Węzik – Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” przedstawiła przykłady promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego Ziemi Łukowskiej realizowane we współpracy z lokalnymi samorządami i organizacjami społecznymi.

Podsumowaniem konferencji będzie wydawnictwo przygotowane z materiałów opracowanych przez prelegentów, które już wkrótce zostanie udostępnione uczestnikom konferencji jak i wszystkim chętnym chcącym zapoznać się z lokalna historią.

                                                                                                              oprac. insp. Wojciech Rosa

Zapraszamy

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2023
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.