Zespół śpiewaczy „Kobierzec” istnieje od maja 2016 r. i zrzesza obecnie 24 śpiewaków, w tym także radnych, sołtysów i dyrektorów. Zespół działa w strukturach Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach a jego opiekunem jest instruktor śpiewu i tańca p. Iwona Gastołek. Grupa w swym repertuarze posiada głównie pieśni ludowe, ale na swoim koncie ma także koncerty religijne
i patriotyczne.
Z ciekawostek- zespół jest autorem i wykonawcą piosenki o Łukowskiej Lokalnej Grupie Działania, której premiera miała miejsce wiosną 2018 r.
Kontakt do opiekuna grupy p. Iwony Gastołek: 882668766
Grupa spotyka się w czwartki w siedzibie biblioteki i serdecznie zaprasza wszystkich miłośników śpiewu oraz instrumentalistów do zespołu.
Od dziś słowo „kobierzec” nabierze nowego znaczenia. Stanie się tak za sprawą zespołu śpiewaczego działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach, który przyjął właśnie taka nazwę.
Kobierzec – jak podaje wikipedia - to jednostronna tkanina dekoracyjna zawierająca wzory ornamentacyjne, wykorzystywana przede wszystkim jako ozdoba ścienna. Jest to charakterystyczny element kultury perskiej, a także m.in. polskiej epoki sarmatyzmu. Kobierce produkowane są również współcześnie, głównie w krajach Bliskiego Wschodu. Niekiedy słowa „kobierzec” używa się w roli synonimu bogato zdobionego dywanu…
Pomysłodawcą nazwy dla zespołu jest instruktor p. Iwona Gastołek słusznie zauważając, że „nazwa doskonale charakteryzuje nasz zespół: każdy z członków zespołu jest inny, więc ma swój oryginalny „kolor”
i „odcień”, ale w połączeniu w jedną całość tworzy piękny kolorowy kobierzec, który miejmy nadzieję będzie cieszył oko i ucho słuchaczów naszych okolic i nie tylko”.
Do nazwy został opracowany logotyp, którym zespół będzie się posługiwał. Autorem grafiki jest Iwona Brodzik.
Śpiewaczy zespół ludowy „Kobierzec” złożony z osób dorosłych to grupa wykonawców, którzy, bazując na tradycjach muzyki ludowej, prezentują różnorodne pieśni, tańce i zwyczaje charakterystyczne dla folkloru lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Członkowie zespołu angażują się w pielęgnowanie
i przekazywanie regionalnych tradycji muzycznych młodszym pokoleniom oraz społecznościom lokalnym.
Zespół taki może wykonywać zarówno pieśni w tradycyjnych językach, jak i utwory w aranżacjach współczesnych, zawsze jednak pozostając wiernym kulturze ludowej. W repertuarze zespołu znajdują się różne gatunki muzyczne, takie jak pieśni obrzędowe, religijne, miłosne, czy także piosenki związane
z codziennym życiem wiejskim.
Członkowie zespołu ludowego są nie tylko muzykami, ale także nosicielami tradycji, uczestnicząc
w wydarzeniach kulturalnych, festiwalach i konkursach. Poprzez swoje występy, zespół dba
o zachowanie i rozwój kultury ludowej, a także o integrowanie różnych pokoleń i środowisk wokół wspólnych wartości muzycznych i kulturowych.