Biblioteka uczestniczy w ogólnopolskich akcjach czytelniczych:
Tydzień Bibliotek - ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego. Organizowana jest corocznie od 2003 r. w dniach 8-15 maja. Każdego roku akcja jest organizowana pod innym hasłem. Akcji towarzyszą konkursy: Konkurs na plakat promujący program Tydzień Bibliotek 2020 oraz konkurs na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek.
Narodowe Czytanie - akcja społeczna organizowana przez Prezydenta RP propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Zapoczątkowana w 2012 r. wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza
Mała Książka – Wielki Człowiek – akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzymuje w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Kampania społeczna zorganizowana przez Instytut Książki przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - ogólnopolska akcja obchodzona 29 września, ogłoszona19 lat temu (w 2001 r.) przez Polską Izbę Książki. Święto ma na celu promocję książki i głośnego czytania. Dziś jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
POZOSTAŁE AKCJE:
Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej konstytucji, która mówi o wolności słowa. Zwykle przypada na ostatni tydzień września. Z tej okazji przez cały tydzień będzie można zapoznać się z lekturami, które były objęte cenzurą, a dziś nikogo już nie szokują.
Dzień Pluszowego Misia - to ogólnopolska akcja skierowana do dzieci, której celem jest promowanie literatury dziecięcej poprzez postać pluszowego misia – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli dzieciństwa. Obchodzony 25 listopada, dzień ten jest okazją do organizowania w bibliotekach różnorodnych wydarzeń, takich jak warsztaty plastyczne, głośne czytanie bajek, konkursy wiedzy o misiach z literatury czy wspólne tworzenie opowieści o pluszowych bohaterach. To święto pomaga rozwijać wyobraźnię dzieci i zachęca je do sięgania po książki.
Dzień Kubusia Puchatka - przypada 18 stycznia, w dniu urodzin Alana Alexandra Milne’a, autora przygód o sympatycznym misiu i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Akcja skierowana jest do najmłodszych czytelników i promuje wartości, takie jak przyjaźń, współpraca oraz radość płynąca z czytania. W bibliotekach organizowane są wydarzenia tematyczne, takie jak czytanie fragmentów książek o Kubusiu Puchatku, warsztaty literacko-plastyczne oraz konkursy inspirowane postaciami z tej ukochanej serii książek.
Dzień Postaci z Bajek - obchodzony 5 listopada, to święto upamiętniające bohaterów literatury dziecięcej, którzy od pokoleń uczą, bawią i rozwijają wyobraźnię młodych czytelników. Biblioteki w całej Polsce organizują tego dnia liczne wydarzenia, takie jak głośne czytanie fragmentów bajek, teatrzyki, konkursy literackie oraz zabawy, w których dzieci mogą przebrać się za swoje ulubione postacie z książek. Jest to dzień pełen radości, który zachęca najmłodszych do obcowania z literaturą.
Dzień Książki i Praw Autorskich - obchodzony 23 kwietnia, jest międzynarodowym świętem ustanowionym przez UNESCO w celu promowania literatury, czytelnictwa i ochrony praw autorskich. W tym dniu biblioteki organizują kiermasze książek, spotkania autorskie, warsztaty dotyczące prawa autorskiego oraz akcje wymiany książek. Święto to przypomina o kluczowej roli książek w edukacji i kulturze, a także o znaczeniu szacunku dla twórczości literackiej.